Sokan gondolják úgy, hogy a lakásbiztosítás csak akkor fontos, ha a lakás a saját tulajdonunk, ha albérletben lakunk nincs ilyesmire szükség. Ez azonban egyáltalán nem így van. Bár kevesen kötnek manapság albérletre lakásbiztosítást, valójában érdemes lenne így tenni.
Amikor albérlők vagyunk, nem is gondolunk arra, hogy lakásbiztosítást kellene kötnünk, hiszen általában ezt a tulajdonos teszi meg, hiszen övé az ingatlan. Pedig albérlőként nekünk sem ártana biztosítani az ingóságainkat, ellenkező esetben ugyanis komoly anyagi kockázatot vállalunk. Érdemse tehát utána járni, hogy milyen biztosítás van az ingatlanon, ha van rajta egyáltalán. Magyarországon még mindig sokan vannak, akik nem kötnek lakásbiztosítást, így megeshet, hogy a tulajdonos a kiadandó lakásra sem kötött. Ez hatalmas kockázatot jelent mind a tulajdonosnak, mind pedig a bérlőnek.
Ugyanakkor bérlőként akkor sem feltétlen járunk jól, ha már van biztosítás. Sok főbérlő köt lakásbiztosítást az albérletre, viszont az ilyen szerződések elsősorban az ingatlanra vonatkoznak, illetve a tulajdonos ingóságaira, tehát azokra a bútorokra, eszközökre, melyek a lakáshoz tartoznak. Az albérlő tulajdonára már nem.
Miért kössünk lakásbiztosítást albérlőként? Kössünk egyáltalán?
Akár van lakásbiztosítás az albérleten, amit a tulajdonos kötött, akár nincs, albérlőként is fontos, hogy az ingóságainkat biztosítsuk, ehhez pedig a lakásbiztosítás a legjobb módszer. A tulajdonos által kötött biztosítás, a tulajdonos tulajdonát védi, tehát ő kap kártérítést, nem pedig az albérlő. Ha tehát mondjuk csőtörés van, és vízkár történik, akkor a biztosító kifizeti az ingatlanban keletkezett kárt a tulajdonosnak, illetve azokat kártérítést fizet azok után az ingóságuk után, melyek a lakáshoz tartoztak, mondjuk a bútorok vagy a beépített konyhai gépek. Az albérlő ingóságai után azonban nem fizet, miért is tenné.
Ennél fogva albérlőként akkor hozunk felelős döntést, ha az ingóságainkra biztosítást kötünk, így kár esetén mi is kapunk kártérítést?
Abban sem érdemes bízni, hogy majd a társasház biztosítása fedezi a kárunkat, mivel az jellemzően a társasházra vonatkozik, főleg az épületre, tehát a lakásokban lévő ingóságokra nem. Azokról a lakásban lakóknak kell gondoskodni, hogy az ingóságaik biztosítva legyenek.
Hogyan beszéljük meg a lakásbiztosítás kérdését a főbérlővel?
Az tehát egyértelmű, hogy fontos lépés, hogy az ingatlan és az ingóság is biztosítva legyen. Érdekes kérdés persze, hogy ki kösse a biztosítást, és ki fizesse a díjakat. Albérlet esetén érdemes a főbérlővel tisztázni ezt a kérdést, mielőtt beköltözünk. Kérdezzük meg, hogy milyen biztosítás van az ingatlanon. Ha bútorozatlan az ingatlan, akkor az a leggyakoribb eset, hogy a főbérlő az ingatlanra köt biztosítást, az albérlő pedig az ingóságokra, hiszen így éri meg mindenkinek.
Ha bútorozott az albérlet, akkor valószínű, hogy a tulajdonos az ingóságokra is kötött lakásbiztosítást, ám ez nem jelenti azt, hogy az albérlő tulajdonában keletkezett kár után fizet a biztosító, illetve, hogy ezt az összeget a főbérlő végül oda is adja. Ennél fogva az ilyen esetekben is érdemes az albérlőknek az ingóságaikra lakásbiztosítást kötni.